VALİ TORAMAN: SAMİMİYETLE, ELBİRLİĞİYLE ÇALIŞACAĞIZ

0
85
Vali Dr. Ömer Toraman, ilk ilçe ziyaretini Reşadiye ilçesine yaptı.
Reşadiye ilçesinde bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunan Vali Toraman, Reşadiye Kaymakamı Faruk Erdem’den brifing aldı. Belediye Başkanı Cemil Kılıç’ı ziyaret eden Vali Toraman, daha sonra köy muhtarları ile bir araya geldi.
Vali Toraman, muhtarlarla yaptığı görüşmede, samimiyet vurgusu yaptı.
30 Haziran itibariyle Tokat Valiliği görevine başladığını kaydeden Vali Toraman, ilk ziyaretini de Reşadiye’ye gerçekleştirdiğini söyledi.
Tokat’ın birbirinden güzel ilçeleri olduğunu ve  coğrafyası çeşitlilik arz ettiğini kaydeden Vali Toraman, “Çok bereketli ovaları var. Etrafında da dağları, yayları var. Her şeyi ayrı bir güzellik. Dolayısıyla coğrafya olarak çok güzel bir memleket. Bu coğrafyada yaşayan insanlar da aziz ve kıymetli insanlar. Çalışkan, üretken, özellikle tarım ve hayvancılık başta olmak üzere çok güzel faaliyetler yürütüyorlar. Bunda Yeşilırmak’ın, Kelkit Çayı’nın, Çekerek Irmak’ının bu toprakları suluyor olmasının da büyük bir faydası var” dedi.
Bu coğrafyanın insanlarını tanımak için dolaşmak gerektiğini belirten Vali Toraman, “Bu çerçevede bu ilçeyi dolaşacağız. İlk olarak Reşadiye ile başladık. Siz değerli muhtarlarımızla tanışmak istedim. Sohbet edelim istedim” dedi.
Muhtarlık müessesesinin temel bir müessese olduğunu ifade eden Vali Toraman, şöyle konuştu. “Muhtarlarımız kendilerini seçen vatandaşla iç içe yaşıyor, onlarla komşuluk yapıyor, onlarla en yakın temasta bulunuyor.  Bu muhtarlarımıza şöyle bir imkan getiriyor. Kapı komşusu gelip muhtarımıza sıkıntısını aktarıyor. Bir aksaklık, problem olduğunda hemen buna vakıf olabiliyor ve sorunları çözmeye çalışıyor. Bu açıdan muhtarımızından bizim çok iyi yararlanmamız lazım. Nasıl olacak. İletişim kanallarını açık tutarak olacak bu. Sık görüşerek, konuşarak, sürekli temas halinde olarak. Herhangi bir konuda bir kamu dairesine müracaatınız olduğunuzda bunun çözülmesi içinde hep beraber takipçisi olmamız lazım. Esas olan vatandaşa hizmet etmek. Vatandaşa iyi kamu hizmeti götürmek. Ortak hedefimiz bu. Hep birlikte çalışacağız inşallah. Reşadiye coğrafya olarak kırık bir araziye sahip. Dağlık ve çok fazla yerleşim yerine sahip. Bunda gözümüz kulağımız sizlersiniz. Köyünüz buradan ne kadar uzak olursa olsun, ilk başvuracağımız kişiler muhtarlarımız. Bu konularda temas kurmak, iletişim kurmakta hiçbir problem olmayacağını ifade etmek isterim. Reşadiye bu arazi şartlarından kaynaklanan veya dışarı göç vermiş bir memleket. Büyükşehirlere hem de yurtdışına göç vermiş. Arazisi kıt olan yerlerde bu durum yaygın. Geçim kaynakları sınırlı olunca insanlar çocuklarına ya eğitim, ya da iş yoluyla yeni şeylere yöneliyorlar. İnsanlar ekmeğinin peşine düşüyor. Ama burada güzel bir durum daha var. Her ne kadar Reşadiyeliler buradan gitseler de kopmamışlar, memleketlerine bağlılar. Burayı sevip, özlüyor her fırsatta da geliyorlar. Bu güzel bir duygu. Bu bir kazanç. İnşallah ilerde bu göç tersine döndüğünde Reşadiye, bu güzel ilçe, insanları da tekrar bağrına basıp burada daha canlı bir hayatın hazırlanması için ortam hazırlanır.
Burada çok şükür çok ciddi problemler yok. Ciddi problemler aşılmış. Ama yine de bizim Reşadiye’de yaşayan vatandaşlarımızın en başta can ve mal emniyeti bizim için birinci sırada. Vatandaşımızın huzuru, güvenliği birinci sırada. Sizlerden özellikle biz destek bekliyoruz. Köydeki asayişten de, emniyetten de siz sorumlusunuz. Bu konuda da çok dikkatli ve uyanık olmamız lazım. Sizler bizim emniyet teşkilatımızın sağ kolusunuz. Emniyet ve asayiş bizim birinci önceliğimiz. Çünkü bu olmadan diğerleri olmuyor. Huzur ve güven içinde olmamız lazım. Emin olmamız lazım. Uyanık ve dikkatli olmamız lazım.
Köylerimizin altyapısı önem taşıyor. Şehirlerimizde, kasabalarımızda vatandaşımız hangi hizmeti alıyorsa, köylerimizdeki vatandaşımızın da o hizmeti alması lazım. Şehirde evinin önünde kaldırım varsa, cadde, sokağı varsa, yolu asfaltsa köyde de olması lazım. Şehirde kanalizasyon varsa köyde de olması lazım. Köyde yaşayan vatandaşımız temel altyapı hizmetlerinden mahrum olmaması lazım. Yaklaşık 10 yıldır yürütülen KÖYDES Projesi ile köylerimizin altyapısında çok önemli iyileştirmeler oldu. Pek çok köyde şebeke içmesuyu yoktu. Kanalizasyon yoktu. Bu konularda bir mesafe kat edildi. Burda bildiğimiz kadarıyla içmesuyunda sıkıntı yok. Birkaç noktada var. O da su bulamamaktan ya da arazi sıkıntısından dolayı olduğu ifade edildi. İkinci şey kanalizasyon. Kanalizasyonda da sıkıntıları gidermemiz lazım. Kanalizasyon olmayan köyün kalmaması lazım. Yolların standardı belki arzu ettiğimiz seviyede değil. Bunun daha iyi olması lazım. Asfalt olması lazım. Köy yollarında stabilize köy yolunun olmaması lazım. Bu sene İl Özel İdaremiz köy yollarına ağırlık vermiş. Güzel bir iş yapılmış. Yollarımızın standardını yükseltmemiz lazım. Sathi kaplama asfalt yapıyorduk. Şimdi köy yollarında da sıcak asfalt çalışması yapılacak. Arkadaşlar bunun çalışmasını yapmışlar. İnşallah biz köyde yaşayan vatandaşımızla sıcak asfaltı tanıştıracağız. Tokatımız’da örnek çalışmalarla köylerimizde sıcak asfalt çalışması yapılacak. Bugüne kadar yeterli kaynak olmaması nedeniyle gecikmiş. İnşallah Tokat’a ayrılan kaynaklarla bunları en iyi ve en verimli şekilde kullanmaya çalışacağız. Altyapı meselesinin üzerinde konuşmamız ve daha iyiye götürmemiz lazım.
Bizim çalışmalarımızda en önemli şey samimiyet. Birbirimize samimiyetle, iyi niyetle yaklaşmamız lazım. Çünkü hedefimiz ortak. Gayemiz ortak. Vatandaşımıza en iyi hizmeti vermek. Bu ortak gayede müştereken inşallah çalışacağız. Bir olalım, bir arada olalım, konuşalım, istişare edelim ve meselelerimiz rahat bir şekilde konuşabilelim. Dertleşelim ve meselelerimize elbirliğiyle çözüm üretmeye çalışalım. Burada hepimiz beraber ve bütünüz. Sizlerden bu çerçevede destek ve katkı bekliyoruz. Samimi bir şekilde işbirliği ortamı oluşmasını arzu ediyoruz.”
Vali Toraman, konuşmasının ardından muhtarlara söz verip, istek ve şikayetlerini dinleyerek, konuların takipçisi olacağını söyledi.
İlçede esnaf ziyaretlerinde bulunan Vali Toraman, ilçede tek kalan kalaycı Hasan Usta’yı ziyaret etti. Hasan Usta’nın bakır kalaylamasını izleyen Vali Toraman, mesleğini bugüne kadar sürdürdüğü için teşekkür ederek, çalışmalarında kolaylıklar diledi.
Vali Toraman,  Kaymakam Faruk Erdem ve beraberindeki protokol mensupları ile termal oteller bölgesinde, Zinav Kanyonu Turizm Merkezi alanında incelemelerde bulundu. Şehit ailelerini ziyaret eden Vali Toraman, Reşadiye Cemevi’ni gezerek, burada bulunan mahalle sakinleri ile sohbet etti. Vali Toraman, Emirşeyh Yakup Hazretlerinin Türbesi’ni de ziyaret ederek, dua okudu.
İlçe ziyaretleri kapsamında 2009 yılında hain terör örgütünce yola kurulan pusuda 7 askerin şehit düştüğü yere yapılan Sazak Şehitliği’ni ziyaret eden Vali Toraman, anıtta incelemelerde bulunurken,  şehitlerin ruhuna dualar okundu.
Vali Toraman, ziyaretleri kapsamında ilçe jandarma komutanlığını ve ilçe emniyet müdürlüğünü ziyaret ederek, çalışmalar hakkında brifing aldı.
Vali Toraman, Reşadiye ilçesi gezisi sonrası Niksar Bölge Trafik Denetleme Amirliği ile Jandarma Komanda Tabur Komutanlığını da ziyaret etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here