Güncel Tokat Haberleri
Yazar: Tokat Güncel - Kategori: Eğitim Haberleri, Son Dakika Haberleri

ÜNİVERSİTE SINAVI SİLBAŞTAN

2017-2018 yılı Üniversite sınav sistemi hakkında konuşan Yök Başkanı Saraç, yeni sınav sistemi silbaştan yapıldı dedi.

Her yıl neredeyse iki milyondan fazla öğrencinin girdiği Üniversite sınavı bu yıl silbaştan yeniden yapıldı. Yök Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, üniversiteye girecek öğrencilerin yeni sınav sistemini açıkladı. Saraç yaptığı açıklamada 80 soruluk bir sınavın olacağından bahsederken, önlisans için baraj puanı 150, lisans için baraj 180 olacağını söyledi. 200 ve üzeri alan öğrencilerin ise puanlarını ertesi yıl da kullanabileceği belirten Saraç, puan türünü ise 5’e indirdik dedi.

ÜNİVERSİTE SINAVI İKİ OTURUMDA YAPILACAK

 

Saraç yaptığı açıklamada iki farklı oturum ile yapılacak olan sınavın detaylarını paylaştı. İlk oturumun isminin Temel Yeterlilik Testi(TYT) olarak belirlendiğini vurgulayan Saraç, bu sınavda üniversite  adaylarına; muhakeme, akıl yürütme, mantıklı düşünme odaklı sözel ve sayısal becerileri gibi alanlarda sorular sorulacak denildi.

İkinci oturum ile alakalı ise sadece 4 ayrı testin olduğunu belirten Saraç, ikinci oturumun üniversite adaylarını sınav stresine sokmadan yapılacağını belirtti.

150 VE ÜZERİ PUAN ALANLAR ÖZEL YETENE ALAN BÖLÜMLERİNE BAVURABİLECEKLER

Saraç, Özel yetenekle öğrenci alan üniversitelere başvurma puanını 150 olarak açıkladı. Yani Temel Yeterlilik Testi sınavından en az 150 ve üzeri alan üniversite adayları, özel yetenekle öğrenci alan lisans programlarını tercih edebilecek dedi.

SINAV SAATİ UYGULAMASI

Geçen sene yaşanan sıkıntıları bu yıl yaşanmayacağını belirten Saraç, bu tür olumsuzlukları gidereceğiz dedi.

SINAVIN ADINI KAMUOYU BELİRLESİN

Sınavın kısa adını kamuoyunun belirlemesini isteyen Saraç, biz sınavın kısaltılmış adını ne koyalım diye kafa yormadık, bizler sınavı öğrenciler için en iyi duruma getirmek için kafa yorduk dedi.

Etiketler:, ,