Güncel Tokat Haberleri
Yazar: Tokat Güncel - Kategori: Asayiş Haberleri, Merkez Haberleri

TOKAT’TA HUZUR TOPLANTISI

Tokat’ta mahalle muhtarları ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin katılımıyla “Huzurlu ve Güvenli Tokat için Mahalle Muhtarları Buluşması” gerçekleştirildi.

Tokat’ta mahalle muhtarları ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin katılımıyla “Huzurlu ve Güvenli Tokat için Mahalle Muhtarları Buluşması” gerçekleştirildi. Vali Cevdet Can başkanlığında yapılan toplantıya Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, İl Jandarma Komutanı Albay Hidayet Arıkan, İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu ile birlikte kamu kurum ve kuruluşu müdürleri ile STK temsilciler ile 42 mahalle muhtarı katıldı.

Açılış konuşmasını yapan İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, suç ve suçlu ile mücadelede muhtarlardan destek beklediğini dile getirerek şunları söyledi; “Bu ve bunun gibi toplantılarda amacımız ilimizin huzurunu ve güvenliğini sağlamanın yanı sıra suça işlenmeden önce müdahale edebilmek. Suç ve suçlularla mücadelemiz etkin bir şekilde devam etmek. Suç işlenmesinin önlenmesi, meydana gelen suçların aydınlatılması, suç oranının en aza indirilmesi sadece polisiye tedbirlerle mümkün olamayabiliyor. Bu durumlar toplumun, şehrin ortak problemleri olmalı. Her kurum ve vatandaş üzerine düşen görevi yapmalıdır. Suç ve suçlu ile etkili mücadele, ancak halkın katılımı ve toplumun her türlü kesiminin desteği ile sağlanmalıdır. Bu bağlamda ilimizde, toplum destekli polislik hizmetleri çerçevesinde polis ile halk arasında iş birliğini güçlendirmek, toplumda asayişin sağlanması noktasında sorunları tespit ederek çözümler üretmek amacıyla mahalle polisi uygulamasına ağırlık vermekteyiz”
MAHALLE POLİSİ UYGULAMASI
Emniyet Müdürü Topaloğlu, mahallelerde asayişin sağlanması için yürüttükleri mahalle polisleri uygualaması hakkında da açıklamalarda bulundu. Topaloğlu; “İlimizin merkezinde bulunan 42 mahallede Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğün, görevli 4 personelle mahallelerde hizmet vermekte. Görevlendirilen personel mahalle polisi olarak sorumluluk bölgelerinde bulunan muhtarlar, okul idarecileri, esnaflar, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşları ziyaret ederek bölgelerinde bulunan sorunları, suç işlenmeden önce tespit edip ilgili birimlere bildirmektedir. Tokat İl Emniyet Müdürlüğünde görevli her personel polis vatandaş iş birliğini kuvvetlendirmek, toplumun her kesiminin güvenini kazanmak amacıyla özverili ve gayretli bir şekilde çalışmaktadır. Amacımız, Tokat’ta yaşayan vatandaşlarımızın emniyet, huzur ve güven içerisinde hayatlarını sürdürmelerini sağlamaktır” dedi.
OKULLARIN GİRİŞ ÇIKIŞLARINDA 17 EKİP GÖRE ALIYOR
Okulların ve öğrencilerin korunmasına yönelik çalışmalardan da bahseden Müdür Topaloğlu; “Okullarda da güvenli ortamın sağlanmasına yönelik koruyucu ve önleyici tedbirlerin arttırılması projesi uygulamaya konmuştur. Bu projede 17 motorize ekip, okul giriş ve çıkışlarında güvenliği sağlamak için görevlendirilmiştir. Vatandaşlarımız üzerinde korku, kaygı, endişe uyandırabilecek, suç oluşumuna odak olabilecek metruk binaların tespiti amacıyla da 2017 Ocak ayı itibari ile çalışmalar başlamış, ilimizdeki 13 mahallede toplam 25 metruk bina tespit edilerek ilgili kurumlara binaların durumları bildirilmiştir. 2017 yılında ilimizde yapılan düğün, nişan, asker eğlenceleri etkinliklerinin bulunduğu yerler sivil destek ekiplerimiz marifeti ile sürekli olarak kontrol edilmekte, vatandaşlarımızın özel ve mutlu günlerinde üzücü olaylar yaşanmaması için çalışmalar sürdürülmektedir. Bu çalışmalar kapsamında da çeşitli silahlar ve kuru sıkı tabancalar ele geçirilmiştir. İlimizde özellikle kendilerini hakim, savcı, polis olarak tanıtıp vatandaşlarımızdan para ve ziynet eşyaları talep ederek dolandırmaya çalışanlara karşı da dikkatli olunmasını muhtarlarımızla bir aradayken belirtmek isterim. Bu konudaki uyarılarımızı da şehre anons geçerek ve vatandaşları mesajla bilgilendirerek yapmaktayız. Muhtarlarımızdan da ricamız, mahallelerinde şüpheli gördükleri kişi veya kişileri, şüpheli durumları polise bildirmeleridir” ifadelerini kullandı.
“TOKAT MUTLU VE HUZURLU BİR ŞEHİR”
Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu’nun açılış konuşmasının ardından muhtarlara kısa bir konuşma yapan Vali Cevdet Can, uyuşturucu konusuna hassasiyet gösterdiğini dile getirdi. Şehirlerde huzurun mahallelerden başlayıp yayıldığını ifade eden Vali Can; “Burada 42 tane mahallemizin muhtarı var. Şehrimizin huzuru ve mutluluğu için en çok muhtarlarımızın taleplerini ve sorunlarını dinlememiz gerektiğinin farkındayız. Tokat’ta en çok önem verdiğimiz konu huzur ve güvenliktir. Bu konuda da siz muhtarlarımızın fikir ve önerileri bizlere ışık tutacaktır. Çünkü sizler vatandaşlarla diret olarak muhatapsınız.Eğer varsa bir sorunu en iyi bilenlersiniz. Bu nedenle ben bu toplantıların daha sık yapılması taraftarıyım. Sizler devletin en uçtaki temsilcilerisiniz. Şunu da belirteyim, Tokat insanlarının mutluluk oranlarına bakıldığı zaman mutlu bir şehir. Ama biz istiyoruz ki hiçbir kötülük olmasın. Bu nedenle de sizlerle iş birliği içerisinde hareket etmek istiyoruz” dedi.
UYUŞTURUCUNUN KÖKÜ KURUYANA KADAR MÜCADELEYE DEVAM
Tokat’ta uyuşturucu ile mücadelenin uyuşturucunun kökü kurutuluncaya kadar devam edeceğini kaydeden Vali Can, sözlerinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun; “Çocuklarımızı kötü alışkanlıklara bulaştıran insanlara, satana, bulaştıranlara insan muamelesi yapılmayacak” ifadesine yer verdi. Vali Cevdet Can; “Açık ve net bu kadar söylüyorum. Çocuklarımızı aramızdan alan ister terör örgütü olsun, ister uyuşturucu örgütü olsun, isterse başka örgüt olsun, kim olursa olsun insan muamelesi yapılmayacak. Onun için bunlara fazla merhametten maraz doğar, kimse bunlara merhamet göstermeyecek” diye konuştu.
Yapılan konuşmaların ardından muhtarlar protokole, metruk binalar, park ve bahçelerin denetlenmesi, mahallelerdeki park sorunları, uyuşturucu kullanan şahıslar, kimliği belirsiz araçların varlığı, şehir merkezindeki trafik sorunu konuları hakkında taleplerini iletti. Muhtarların fikir ve istekleri Vali Can’ın gözetiminde tek tek not alındı.
Gülbahar Hatun Mahallesi Muhtarı Necati Çelik’in çevre yolunun açılması ile ilgili sorusuna da Vali Can; “İnşallah çevre yolumuz Ramazan Bayramında açılmış olacak. Esasen yolun bitimi daha uzun süreli düşünülüyordu. Sayın Ulaştırma Bakanımız Ahmet Aslan ilimize geldiği zaman konu gündeme geldi. Dolayısıyla ekipler biraz daha hızlandırıldı. Ramazan Bayramının yoğun trafiğinde yolumuz açık olacak inşallah” şeklinde yanıt verdi.

Etiketler:, , ,