Güncel Tokat Haberleri
Yazar: Tokat Güncel - Kategori: Türkiye Haberleri, Zile Haberleri

Tarihi Zile Sokaklarına Ziyaretçi Akını

3600 adet tarihi Türk evine sahip Zile, soyut ve somut kültürel değerlerinin ülke genelinde tanıtımı için atağa geçti.

3600 adet tarihi Türk evine sahip Zile, soyut ve somut kültürel değerlerinin ülke genelinde tanıtımı için atağa geçti.

Gerek belediye imkanları gerekse bölgesel kalkınma ajansı desteğiyle restorasyon çalışmalarına hız veren Zile Belediyesi  turizmde hak ettiği değeri almaya başladı. Hafta içi ve hafta sonu yerli ve yabancı trustlerin yoğun ilgi gösterdiği ilçede tarihi evler, Zile kalesi, çivisiz camii, zela savaşının yapıldığı altı ağaç mevkii, yöresel ürünlerin satışının yapıldığı uzun çarşı ön plana çıkmaktadır.

İstanbul ve Çanakkale’den gelen yerli turistler hem ilçenin tarihi ve turistlik yerlerini ziyaret etme imkanı bulurken hem de yalnızca ilçemizde bulunan Zile pekmezi, köme, leblebi, değerli Zile taşları ve sıraç bebek gibi ilçeye özgü ürünleri alma imkânlarına da sahip olmaktadırlar.

Konu hakkında açıklama yapan Zile belediye Başkanı Lütfi Vidinel ‘’şuan tarihi Amasya caddesi üzerinde bulunan 17 adet evin Restorasyon çalışmaları devam etmekte. Yöresel ürünlerin satışının yapılacağı Çarşı Park projemiz ihale aşamasında. Sakin şehir başvurumuz değerlendirme aşamasında olup ilçemizin ülke genelinde tanıtılması amacıyla yoğun bir çalışma içerisinde bulunmaktayız. Somut ve soyut kültürel değerlerimizin korunarak yaşatılması en büyük amacımızdır’’ dedi.

Etiketler:,