Güncel Tokat Haberleri
Yazar: Tokat Güncel - Kategori: Merkez Haberleri

ŞEHİT AİLELERİNE RAMAZAN ZİYARETİ

Vali Cevdet Can, Ramazan ayı nedeniyle Zile’de şehit ailelerini ziyaret etti.

Vali Cevdet Can,  Ramazan ayı nedeniyle Zile’de şehit ailelerini ziyaret etti.
Zile Kaymakamı Adnan Tezcan ve eşi Tuğba Tezcan, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mahmut Özdemir, Zile Şehit ve Gaziler Derneği Başkanı Himmet Atakol beraberinde Zile merkezde şehit ailelerini ziyaret eden Vali Can, şehit aileleri ile kucaklaşarak, sohbet etti.
İlk ziyaretini 2014 yılında Van’ın Saray ilçesinde pusu kuran teröristlerin açtığı ateş sonucu şehit olan Teğmen Emre As’ın (23) Zile ilçesindeki baba evine gerçekleştiren Vali Can, şehit babası Ömer ve annesi Melahat As ile bir süre sohbet etti.
Ramazan ayı nedeniyle şehit aileleri ile kucaklaşarak, dualaşmak için ziyaretler gerçekleştirdiğini belirten Vali Can, “Şehitlerimiz vatan, devlet, millet, bayrak için, biz bu vatanda nefes alalım diye, son nefeslerini verdiler. Şimdi sıra bizde. Allah onlardan razı olsun” dedi.
Daha sonraki ziyaretini 2016 yılında Hakkari’nin Çukurca İlçesi’nde sürdürülen operasyonda çıkan çatışmada şehit düşen piyade uzman çavuş Naci Yavuz’un (23) evine gerçekleştiren Vali Can ve beraberindeki heyet, şehit annesi Firdevs Yavuz ile bir süre sohbet etti. Şehit annesinin isteklerini dinleyen Vali Can, isteklerin yerine getirilmesi için gerekenlerin yapılacağını söyledi.
2006 yılında Diyarbakır’ın Dicle İlçesi’nde, PKK’lı teröristlerin yola döşedikleri mayını askeri aracın geçişi sırasında patlatması sonucu şehit düşen Piyade Uzman Çavuş Mustafa Dağ’ın (40) eşi Münadiye ve kızı Şerife’yi ziyaret eden Vali Can, anne ve kızı ile bir süre sohbette bulundu. Bu mübarek günlerde karşılıklı dua almanın önemini belirten Vali Can, “Bizler şehitlerimizin yerini dolduramayız belki ama bilin ki bizler her zaman sizlerin yanındayız. Sizin aileniz artık 70 milyon” diye konuştu.
1982 yılında Tunceli’de görevi başında geçirdiği trafik kazasında şehit olan Niyazi Petek’in (32) eşi Ayşe Petek’e ziyaret gerçekleştiren Vali Can, şehit eşiyle yaptığı görüşmenin ardından 1996 yılında Sivas’ın Divriği ilçesinde bombalı patlama sonucu şehit olan Veyis Özkan’ın annesi Hatice Özkan’la görüştü.
1993 yılında Diyarbakır’ın Hazro ilçesinde PKK’lılar tarafından kaçırılan şehit İmam Osman Cebeci’nin  aynı olayda gazi olan kardeşi Abdullah Cebeci’yi ziyaret eden Vali Can, daha sonra  2000 yılında Mardin’de şehit olan jandarma komando onbaşı Orhan Akbaş’ın annesi Ayşe ve babası Ali Akbaş ile görüştü.
Şehitlik mertebesinin çok yüce bir mertebe olduğunu ifade eden Vali Can, “şehitlerimizin bıraktığı vazifeyi bizler devam ettirmeye çalışıyoruz. Allah hepimize şehitlik mertebesini nasip etsin” dedi. Vali Can ve beraberindekiler ziyaretlerde şehitler ruhuna dualar okudu.

Etiketler:,