Güncel Tokat Haberleri
Yazar: Tokat Güncel - Kategori: Teknoloji Haberleri

Otomobilin Tarihçesi

Günümüz teknolojisinin en büyük kolaylıklarından biri olan otomobil, 19.yy ‘da yapılmaya başlanmış olsa da bundan yüzyıllar öncesinden düşünülmüş fakat yapılmamıştır. Tarihi kaynaklar bunu kanıtlamaktadır. Roger Bacon 13. yüzyılda, Guillaume Humbert ‘a yazdığı mektupta; “At ile çekilmeden, kendiliğinden çalışan ve çok hızlı hareket eden bir aracın yapılabileceğinden söz etmiştir.” Leonardo Da Vinci ‘nin Codex Atlantiucs adlı […]

Günümüz teknolojisinin en büyük kolaylıklarından biri olan otomobil, 19.yy ‘da yapılmaya başlanmış olsa da bundan yüzyıllar öncesinden düşünülmüş fakat yapılmamıştır. Tarihi kaynaklar bunu kanıtlamaktadır. Roger Bacon 13. yüzyılda, Guillaume Humbert ‘a yazdığı mektupta; “At ile çekilmeden, kendiliğinden çalışan ve çok hızlı hareket eden bir aracın yapılabileceğinden söz etmiştir.” Leonardo Da Vinci ‘nin Codex Atlantiucs adlı kitabında atsız hareket eden bir aracın çizimleri yer alıyor.

Otomobil kelimesinin Fransızca kökeni “automobile” dir. Türkçe ‘ye “otomobil” olarak geçmiştir.

Otomobiller ortaya çıktığı ilk günden beridir sürekli çeşitli avantajlar sağlamıştır. Bu avantajların başında ulaşım yer almaktadır. Hemen ardında ise ekonomik ve kültürel ilişkilerin gelişmesini ve yollar, park yerleri gibi yerlerin gelişmesine yol açmaktadır. Otomobillerin avantjları kadar dezavantajları da vardır. Örneğin otomobillerin icadıyla birlikte trafik kazaları olmaya başlamış ve dünya ‘da ölüm oranı %54 olarak artmıştır. Ya da otomobillerin dışarıya bıraktığı egzozlar nedeniyle ozon tabakası inceliyor. Bu yüzden otomobilin her zaman eleştirilerin odağı olmuştur.

Şuan ki  teknoloji ile otomobiller çok gelişti. Örneğin; Kış günü evinizdeyken aracınızı kullanacaksınız ve hava çok soğuk şimdiki teknoloji ile evinizden aracınızın akıllı kumandası ile tek tuşla aracınıza binmeden aracınızın içini ısıtabiliyorsunuz. Ya da başka bir örnekle artık araçlardaki kamera sistemiyle aracınız kendini otomatik park edebiliyor. Yani özetlemek olursa otomobil tarihteki tekerlekten sonraki büyük bir devrimdir.

Etiketler:, ,