NEBİ KÖYÜ’NDE TARLA GÜNÜ DÜZENLENDİ

0
136
Vali Dr. Ömer Toraman, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Buğday Tarla Günü” programına katıldı.
İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü organizesinde, Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü, CIMMYT ve ICARDA tarafından ortak yürütülmekte olan “Günümüzde yetiştirilen yerel buğdayların çeşitliliğini korumak suretiyle, iklim değişikliliğine uyum sağlaması ve buğday üretiminin geliştirerek Gıda güvenliğinin artırılması” projesi kapsamında Nebi köyünde düzenlenen “Yerel Buğday Tarla Günü” Vali Toraman’ın yanı sıra İl Genel Meclis Başkanı Adem Dizer, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Recep Gökçe, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Orhan Şahin, Orta Karadeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitü Müdürü Ahmet Boz ve davetliler katıldı.
Programda açılış konuşması yapan  İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Orhan Şahin, “2009 yılında ülkemiz genelinde başlatılan Yerel Buğday Materyallerinin toplanması ile başlatılan Türkiye’de “Yerel Buğday Envanterinin Çıkarılması Projesi” kapsamında yerel buğdayların verimini artırmak devamlılığını sağlamak ve Genetik özelliklerinden faydalanmak amacıyla ilimizin de içerisinde bulunduğu proje başlatılmıştır.  Uluslararası örgütlerin IWWIP (Uluslararası Kışlık Buğday Yetiştirme Örgütü), FAO (Uluslararası Gıda Örgütü), ICARDA (Kuru Tarım alanları Uluslararası Tarımsal Araştırma Merkezi), CIMMYT (Uluslararası Mısır ve Buğday Geliştirme Merkezi) içerisinde olduğu  Bahri Dağdaş Araştırma Enstitüsü öncülüğünde kurulan bu proje ile ülkemizden 3000’e yakın numune toplanmış bu numuneler gerekli seleksiyon işlemine tabi tutularak bunlardan 50 adeti kayda değer bulunmuştur.
İlimizde merkez Nebi Köyü ile Yeşilyurt Karaoluk Köyü’nde dementrasyonu kurulan 10 yerel tohumun bu gün tarla günü için toplanmış bulunmaktayız. Amacımız bir yandan sertifikalı tohum kullanarak verimi ve kaliteyi artırmak, diğer yandan ise genetik zenginliğimiz olan bu yerel tohumları korumak gelecekte gıda güvenliğimiz için bu tohumların devamlılığını sağlamak. Bu yüzden bu ve benzeri projeleri önemsiyor ve yapılan çalışmaları destekliyoruz” dedi.
Daha sonra konuşan Vali Ömer Toraman, Tokat’ın coğrafyasının çeşitlilik arz ettiğini belirterek, “Bereketli ovaları ayrı bir güzel. Dağları ayrı bir güzel. Anadolu pek çok bitkinin ana vatanı. Buğdayın da anavatanı Diyarbakır-Urfa arasındaki Karacadağ; buğdayın evcilleştirilmeden önceki doğal ortamda yetiştiği, halen varlığını sürdürdüğü bir coğrafya. Buğday tarımı çok önemli bir nokta. Taş devrinden neolitik devre yani tarım dönemine geçişin de başladığı yer “Anadolu” şeklinde konuştu.
Tarım Bakanlığının coğrafyaya, rakıma ve şartlara uygun ve verimi yüksek tohumluk temin edebilmek için uzun zamandır çalıştığını ifade eden Vali Toraman, “Bugünden geriye dönersek yaklaşık 8 bin yıldır bu topraklarda buğday tarımı yapılıyor. İklim şartlarına hava değişimine çok açık bir tarım şekli tarım. Havalar kötü giderse, afete uğrarsa çiftçi mahsul kaldıramaz. Ama şansı yaver giderse iyi bir mahsul alırsa sevinir. Fakat bu tohumların yetişmesi için verdiği çaba ve uğraşının karşılığını bazen alır bezen alamaz. Daha önce bir köy ziyaretinde vatandaşlarla sohbet ederken klasik tabirle ‘bire kaç alıyorsunuz?’ diye sordum. Çok düşük bir verim ifade ettiler. ‘Burada bir şey kazanmıyorsunuz ki neden tarım yapıyorsunuz’ dedim. ‘Samanını alıyoruz’ dediler. Bu Anadolu’da çiftçimiz açısından üzüntü verici bir durum, emeğinin, çabasının çok küçük bir değer karşısında heba olması demek. Tarım Bakanlığımız bu noktadan hareketle vatandaşımıza yaşadığı coğrafyaya, rakıma ve şartlara uygun ama verimi yüksek tohumluk temin edebilmek için uzun zamandır çalışıyor. Buğday alanında da bu çalışmalar devam ettiriliyor. Köylümüzün emeğini zayi etmeyecek, ürününü riske atmayacak tohum çeşitleri geliştirmek için büyük gayretler sarf ediliyor. Bugün burada da bunun bir numunesi var. Buradaki çalışmaların sonucunda ekilmeye kayda değer çeşitler tespit edilip, köyümüzde ekildiğinde çiftçimizin emeğinin karşılığını alabileceği tohumluklar tespit edilecek. Bugünkü çalışmanın bu amaca hizmet edeceği ümidindeyim. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Konuşmasında çiftçilerin anız yakmamasına dikkat çeken Vali Toraman,  “Bir de yolda da bir tane afiş gördüm. Maalesef hububat, buğday tarımının yapıldığı yerlerde kötü bir alışkanlığımız var. O da mahsul kaldırıldıktan sonra anız yakmak. Aslında Anadolu insanı toprağa hürmetkârdır. Çünkü o bir ekersiniz, on verir yirmi verir. Anadolu medeniyetleri toprağı ana olarak bilmiştir. Fakat son zamanlarda sebepleri çok çeşitlendirilebilir ama çiftçilerimiz mahsulünü kaldırdıktan sonra toprağa olan saygısını göstermeyip ateşe veriyor. Topraklarımızı yakıyoruz. Belki basit bir fayda elde ediyoruz, anızı yakarak kaldırıyoruz ama toprağımızı yakıyoruz aslında. Onun bünyesinde barındırdığı bütün doğal yapıyı tahrip ediyoruz. O nedenle ben Tokatlı bütün çiftçi kardeşlerimize seslenmek istiyorum. Gelin anız yakımından vazgeçelim, anız yakmayalım. Başka yöntemlerle bu işle mücadele edelim. Toprağa hürmetkâr olalım. Çünkü gelecekte de bizi besleyecek, doyuracak olan bu topraklardır, onlara sahip çıkalım” şeklinde konuştu.
CIMMYT (Uluslararası Mısır ve Buğday Geliştirme Merkezi), Türkiye temsilcisi Aleks Mourgunov çalışmalar hakkında bilgiler vererek bu yapılan çalışmalardan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Konuşmaların ardından Vali Toraman ve beraberindekiler demantrasyon kurulan buğday tarlasını gezerek ekilen buğday çeşitleri hakkında bilgi aldı.
Proje üç ülkede (Türkiye, İran, Afganistan) ve Türkiye genelinde Konya, Malatya, Mardin ve Tokat olmak üzere dört ilde pilot çalışmalar yapılmıştır. Türkiye’deki çalışmalar Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü ve CIMMYT tarafından yapılmaktadır. Çalışma 2017–2020 yılları arasında dört yıllık sürede gerçekleştirilecektir. Daha sonraki yıllarda farklı illerinde çalışmaya dahil edilmesi planlanıyor.
Program öncesi Vali Toraman, köy girişinde vatandaşlar tarafından karşılandı. Köy sakinleri ile sohbette bulunan Vali Toraman, vatandaşların istek ve şikayetlerini dinledi. Köyün hanımları Vali Toraman’a “ellik oyunu” gösterisinde bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here