Güncel Tokat Haberleri
Yazar: Tokat Güncel - Kategori: Merkez Haberleri, Türkiye Haberleri

MUHTARLAR GÜNÜ KUTLANDI

“19 Ekim Muhtarlar Günü” tüm yurtta olduğu gibi Tokat’ta da Mahalli İdareler Müdürlüğü koordinesinde düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.

“19 Ekim Muhtarlar Günü” tüm yurtta olduğu gibi Tokat’ta da Mahalli İdareler Müdürlüğü koordinesinde düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.
Muhtarlar Günü dolayısıyla ilk olarak Cumhuriyet Meydanı’nda tören düzenlendi. Tören; Merkez Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Gökrem,  Köy ve Mahalle Muhtarları Derneği Başkanı Mustafa Al ve 15 Temmuz Köy Muhtarları Derneği Başkanı Celalettin Doğan’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başladı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından kürsüye gelen Merkez Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Gökrem, 19 Ekimin “Muhtarlar Günü” ilan edilmesinden dolayı Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere genelgenin yayınlanmasında emeği geçenlere teşekkür ederek konuşmasına başladı.
SORUNLARIMIZIN ÇOĞU ÇÖZÜME KAVUŞTU
Muhtarların bir yandan köy ve mahalle sakinlerinin devlet kurumlarıyla ilişkilerinde aracı bir rol oynarken diğer yandan da çağdaş kamu yönetimi anlayışının en temel gereksinimlerinden biri olan katılımcılığın sağlanmasında önemli  bir görevi yerine getirdiğinin altını çizen Gökrem, “2016 yılında muhtarlık sorunlarını bildirdiğimiz bu kürsüde, birçoğunun çözümlenmiş olması bizleri sevindirmektedir. Özellikle sosyal güvenlik primleri devlet tarafından ödenmeye başlanmış, nüfus kayıt işlemleri muhtarlarımıza sorularak yapılmaya başlanmıştır” dedi.
MUHTAR, DEMOKRASİNİN TEMEL TAŞIDIR
Bugün ülkemizde 31 bin 963 mahalle ve 18 bin 229 köy olmak üzere 50 bin 292 muhtarın görev yaptığına işaret eden Gökrem konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kuruluşundan bu yana 188 yıllık tarihi olan muhtarlık müessesesinin, 21’inci yüzyıla yakışır koşullarda hizmet etmesi için yeni bir köy ve mahalle kanununa da ihtiyaç duyulmaktadır. Demokrasinin kılcal damarları olan muhtarların mahalleyi veya köyü ilgilendiren konuların görüşüldüğü ihtisas komisyonlarına katılması sağlanmalı ve bu komisyon kararlarında muhtarlara oy hakkı tanınmalıdır. Seçmen, 24 saat kapısını çalabileceği bu kurumu kendisine daima yakın hissetmektedir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi “Muhtar, demokrasinin temel taşıdır”
Cumhuriyet Meydanı’ndaki tören sonrası Vali Dr. Ömer Toraman ve beraberindeki heyet, Merkez Muhtarlar Derneği, Köy ve Mahalle Muhtarları Derneği ve 15 Temmuz Tokat Köy Muhtarları Derneği’ni ziyaret etti.
SEVİNÇELERİ DE ÜZÜNTÜLERİ DE PAYLAŞALIM
Muhtarlığın çok önemli, zor ve sorumluluk gerektiren bir müessese olduğunu ifade eden Vali Toraman, “Mahallenizde sesi sedası çıkmayan insanlara, ihtiyaç sahiplerine derdi olanlara, sıkıntısı olanlara ulaşabilirseniz bizim kazancımız o olacak. Sizlerin sayesinde biz de onlardan haberdar oluyoruz. Onun için gelmelerini beklemeden gitmek lazım; mahalleleri, sokakları, iş yerlerini yoklamak lazım. Nasıl ortamda yaşadıklarını, hangi sıkıntıları çektiklerini ya da hangi olumlu şartlarda yaşadıklarını da takip etmek lazım. Yani sevinçleri de üzüntüleri paylaşmak asıl mesele. Bu açıdan muhtarlarımıza çok vazife düşüyor” diye konuştu.
Vali Toraman, ziyaretlerinin ardından muhtarlarla öğlen yemeğinde bir araya geldi.
Muhtarlar Günü dolayısıyla düzenlenen programlara Vali Dr. Ömer Toraman’ın yanı sıra Garnizon ve 48. Piyade Alay Komutanı Albay Aykut Biçeroğlu, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, GOÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, İl Jandarma Komutanı J. Albay Hidayet Arıkan, kurum müdürleri ile köy ve mahalle muhtarları katıldı.

Etiketler:,