Güncel Tokat Haberleri
Yazar: Tokat Güncel - Kategori: Merkez Haberleri

ATATÜRK’ÜN TOKAT’A GELİŞİNİN 98. YIL DÖNÜMÜ TÖRENLE KUTLANDI

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, 26 Haziran 1919’da Tokat’a yaptığı ziyaretin yıl dönümü nedeniyle tören düzenlendi.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, 26 Haziran 1919’da Tokat’a yaptığı ziyaretin yıl dönümü nedeniyle tören düzenlendi.
Cumhuriyet Meydanı’nda, Tokat Belediyesi tarafından düzenlenen törene Vali Cevdet Can, Garnizon ve 48’inci Piyade Alay Komutanı Albay Aykut Biçeroğlu, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, diğer protokol mensupları, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.
Tören alanına gelen Vali Cevdet Can, alanda bulunan protokol mensuplarının, askerlerin, öğrencilerin ve vatandaşların Ramazan Bayramı’nı kutladı.
Törende konuşan Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Tokat için anlamlı bir günü yaşadıklarını belirtti. Atatürk’ün 1919-1930 yılları arasında Tokat’a 6 kez geldiğine dikkat çeken Eroğlu, “Bu ziyaretlerin ilk üçü aynı yıl içerisinde gerçekleşiyor. Düşman işgalinin etkisiyle bitap düşen halkı yeniden motive etmek ve milli mücadele fitilini ateşlemek için, türlü imkânsızlıklar içerisinde gerçekleşiyor” dedi.
Anadolu’nun birçok noktasına düzenlenen ziyaretlerin milli mücadele ruhunu besleyen en önemli unsurlar olduğuna işaret eden Eroğlu, “Kurtuluş Savaşı’nın hazırlık çalışmalarının yoğun bir şekilde yürütüldüğü Amasya, Sivas ve Erzurum üçgeninde yer alan Tokat, önemli bir geçiş yoludur. Mustafa Kemal Paşa, Kurtuluş Savaşı’nın hazırlıklarını yürütürken toplam 3 kez geldiği Tokat’ta büyük ilgi ve destek görmüştür. Atatürk, Tokat halkının bu ilgisini daha sonraları çeşitli vesilelerle dile getirmiştir. Tokat ve çevresindeki çalışmaları, bölge halkının verdiği destek, verilen ölüm-kalım savaşının başarılmasında çok önemli bir rol oynamıştır” diye konuştu.
Tören, günün anlam ve önemini belirten şiirin okunmasının ardından sona erdi.
Vali Cevdet Can ve beraberindeki protokol mensupları, törenin ardından Atatürk Evi’ni ziyaret etti.

Etiketler:, ,