Güncel Tokat Haberleri
Yazar: Tokat Güncel - Kategori: Merkez Haberleri, Türkiye Haberleri

ANELSANDER USTALARINDAN VALİ CAN’A ZİYARET

Vali Cevdet Can, Anadolu El Sanatlarını Yaşatma ve Geliştirme Derneği (Anelsander) ustalarını makamında kabul etti.

Vali Cevdet Can, Anadolu El Sanatlarını Yaşatma ve Geliştirme Derneği (Anelsander) ustalarını makamında kabul etti.
Tokat Geleneksel El Sanatları Yavaş Moda Günleri ve Türkü Bayramı etkinliklerine, Türkiye’nin 20 farklı ilinden ve değişik branşlarda katılan, Anadolu El Sanatlarını Yaşatma ve Geliştirme Derneği (Anelsander) Başkan ve üyeleri, Vali Cevdet Can’ı makamında ziyaret etti.
GELENEK, GELECEĞE TAŞINACAK
Ziyarette, Tokat’ta “Geleneğin Geleceğe Taşınması” sloganı ile başlatılan festivalin tasarım yarışmaları, ustaların geleneksel üretimlerinin geleceğe taşınması,  korunması, turizm ve kültürümüze katkıları konuşuldu.
Konuklarıyla makamında bir süre sohbet eden Vali Can, her yıl yapılması planlanan festivalin daha geniş içerikle ve daha etkin hale getirilmesi konusunda  Valilik olarak Anelsander ile işbirliği halinde olacaklarını ifade etti.
Ziyarete; Anelsander Başkanı ve Uluslararası Festivaller Birliği Geleneksel Sanatlar Kurulu Sorumlusu Uğur Türker, 2. Başkan ve Gaziantep Yemeni Ustası Mehmet Orhan Çakıroğlu, Yönetim Kurulu Üyesi İzmir Keçe Ustası Ayfer Güleç, Genel Sekreter Nurcan Kömek, İznik Çini Ustası İbrahim Çelik katıldı.
Ziyaretin sonunda Anelsander temsilcileri tarafından Vali Can’a İznik Çinisi kase ve lokumluk ile Eskişehir lületaşı tesbih takdim edilirken, Vali Can da kendilerini Tokat’ta ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu ifade ettiği konuklarına, Tokat’a özgü yöresel ürünler takdim etti.
TOKAT VALİLİĞİ

Etiketler:,